W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się czujniki magnetyczne. Ich zastosowanie jest szerokie, ponieważ mają zróżnicowane kształty obudowy oraz hermetyczną budowę. Są to tradycyjne elementy automatyki przemysłowej. Posiadają szeroki zakres napięć i prądów przełączania, dlatego są bardzo wydajne.

Zastosowanie czujników magnetycznych

Przestrzeń, w której działają siły magnetyczne jest określana jako pole magnetyczne. Czujniki magnetyczne reagują na pole magnetyczne. Charakterystyczne wielkości dla pola magnetycznego to indukcja i natężenie pola magnetycznego oraz względna przenikalność magnetyczna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pole magnetyczne wytwarza się wokół poruszającego się ładunku elektrycznego. Należy pamiętać, że przeszkody diamagnetyczne występujące między przedmiotem a czujnikiem nie stanowią żadnego problemu. Pole magnetyczne jest w stanie przeniknąć przez większość niemagnetycznych materiałów. Plastikowe ścianki rur lub pojemników to przykłady przeszkód diamagnetycznych.

Własności magnetyczne

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie substancje posiadają własności magnetyczne. Pewne różnice występują w sile oddziaływania z polem magnetycznym. Można wyróżnić materiały diamagnetyczne, paramagnetyczne oraz ferromagnetyczne. Najpopularniejsze materiały diamagnetyczne to bizmut, cynk oraz mieć. Wybór magnetycznych czujników kontaktronowych jest bardzo duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dostępne są nie tylko proste cylindryczne modele, ale również bardziej złożone formy geometryczne.

Rodzaje czujników

Kształt czujnika ma wpływ na to w jakim obszarze będzie mógł się poruszać czujnik. W niektórych modelach magnes przemieszcza się jedynie względem czoła czujnika. Hallotrony charakteryzują się niewielkimi wymiarami, nieinwazyjnym charakterem pomiaru oraz względną prostotą konstrukcji. Na pole magnetyczne reagują także magnetorezystory. Są to półprzewodnikowe elementy, których rezystancja jest uzależniona od natężenia pola magnetycznego. Czujniki magnetorezystancyjne wykorzystują zmianę oporności materiału. Ich konstrukcja w znacznym stopniu przypomina strukturę czujników hallotronowych. Najprostszą budowę mają czujniki magnetyczne z magnesem. Cechują się naprawdę wysoką rozdzielczością, a do tego nie potrzebują zasilania. Zbudowane są z magnesu stałego oraz cewki, która jest na niego nawinięta. Takie czujniki nie wykrywają jednak przedmiotów nieruchomych. Wynika to z faktu, że od szybkości zbliżania się wykrywanego przedmiotu do czujnika uzależnione jest napięcie wyjściowe. Magnetyczne czujniki mają większy zasięg pomiarowy niż czujniki indukcyjne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.

Comments are closed.

https://www.gamespot.com/profile/babystuff/ https://motulinka.com/kp/nowosc/ https://roomstyler.com/users/babystuff