Bonsai to popularne drzewko, które często umieszczane jest w domu, na tarasie i w przestrzeni obok domu. Poza efektownym wyglądem posiada też tę zaletę, że jest niewymagające w pielęgnacji. Właśnie z tego powodu bonsai od lat cieszy się popularnością jako ozdobna roślina wybierana chętnie przez Polaków.

Skąd pochodzą drzewka bonsai?

Drzewka bonsai wywodzą się z kultury azjatyckiej, ale obecnie są popularne na całym świecie, w tym również w Polsce. Wiele osób hobbystycznie uprawia je w domu lub ogrodzie, ponieważ nie są trudne w uprawie, a w zamian odwdzięczają się pięknym wyglądem przez wiele lat.

Bonsai można kupić w sklepie z krzewami lub w sieci jako element dekoracyjny do domu lub na taras. W niektórych kręgach przyjęło się, że drzewko bonsai jest idealne na prezent dla bliskiej osoby – zwłaszcza takiej, która ceni sobie nietuzinkowe i ponadczasowe rośliny ozdobne do domu i na taras, niewymagające wielogodzinnej pielęgnacji, a ponadto efektownie się prezentujące.

Sosna bonsai w domu – jak o nią dbać na co dzień?

Drzewka bonsai idealnie wyglądają w domu, ale warto dbać o ich urodę. W tym celu należy pamiętać, że bonsai nie lubi towarzystwa innych roślin i najlepiej czuje się samo. Poza tym, z uwagi na swój egzotyczny wygląd drzewko na ogół nie wymaga „dodatku”, ponieważ samo w sobie jest główną ozdobą pomieszczenia.

Co więcej, to proste w formie, minimalistyczne drzewko z powodzeniem odnajduje się w miejscach słabo oświetlonych, dlatego można je ustawiać nawet w korytarzu lub sypialni, gdzie w ciągu dnia na ogół panuje półmrok. Należy jednak zadbać o odpowiednio dużą doniczkę, ponieważ drzewko potrzebuje miejsca, aby rozwijać się. W przeciwnym razie będzie gubiło liście i usychało.

Przycinanie sosny bonsai – kiedy i jak warto to robić?

Wiele osób zastanawia się, czy sosna bonsai jest trudna w pielęgnacji i czy wymaga regularnego przycinania. Okazuje się, że co jakiś czas bonsai powinno się przycinać, ale nie za często. W sieci można znaleźć wskazówki, w jaki sposób przycinać gałązki, żeby ich nie uszkodzić. Są nawet specjalne filmy instruktażowe dla osób, które wcześniej nie miały okazji przycinania bonsai. Co istotne, przycinanie bonsai nie jest trudne i każdy może to zrobić samodzielnie, w domu.

Jeśli chodzi o częstotliwość to wystarczy przycinanie raz na kilka miesięcy i nie ma konieczności robienia tego co kilka tygodni. Drzewko powinno bowiem mieć czas na wypuszczenie nowych korzeni i odnóg, aby pięknie rosło i stanowiło unikalną ozdobę każdego wnętrza.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Sosna bonsai.

Comments are closed.