Kupowanie ubrań dla niemowląt i małych dzieci jest zazwyczaj ogromną przyjemnością. Dziecięce skarpetki, śpioszki, sweterki i sukienki są urocze, a ich wybór na rynku jest ogromny.

Jednak przed włożeniem każdą część garderoby trzeba uprać. Czy odzież dziecięca wymaga specjalnej pielęgnacji i na co uważać żeby jej nie zniszczyć podczas prania?

Czy odzież dziecięca powinna być prana oddzielnie?

Jeżeli używasz detergentów dostosowanych do potrzeb każdego, nawet wrażliwej i delikatnej skóry dziecięcej, nie musisz oddzielać odzieży dziecięcej od reszty rodzinnego prania. W takim przypadku nawet ubranka niemowlęce mogą być prane wspólnie.

Jednak odzież dziecięca powinna być zawsze dokładnie posortowana przed praniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych rzeczy. Chociaż nawet po kilku praniach, nadal istnieje możliwość, że jasne rzeczy zszarzeją jeśli będą prane z kolorowymi. W związku, lepiej je zawsze prać oddzielnie.

Jak często należy prać ubranka dziecięce?

To, jak często należy prać odzież dziecięcą, zależy przede wszystkim od stopnia ich zabrudzenia. Noworodkom często ulewa się mleko, wtedy nawet czyste ubranka mogą brzydko pachnieć, więc trzeba je często zmieniać i prać.

Najczęściej prane i zmieniane powinny być body, koszulki i piżamy, które stykają się bezpośrednio ze skórą maluszka. Jeśli Twoje dziecko bardzo się poci, ubranka trzeba zmieniać codziennie. Jeżeli poci się mniej, wystarczy wymieniać co drugi dzień.

Spodnie i swetry można również zakładać potomstwu po raz drugi lub trzeci, jeśli nie są brudne.

Jeśli Twój maluch dużo czasu spędza w łóżeczku, również po 3-4 dniach należy zmienić prześcieradło i pościel lub śpiworek.

W czym prać?

Jeśli do tej pory używałaś łagodnego detergentu, nie ma potrzeby zmiany go na inny, kiedy w domu pojawi się dziecko. Szczególnie jeśli jest już sprawdzony, przetestowany i odpowiedni dla wrażliwej skóry.Jeżeli natomiast pierzesz w silnych środkach piorących o intensywnym zapachu, to czas pomyśleć o zmianie.

Przeczytaj dokładnie jakie składniki zawiera Twój proszek lub płyn do prania. Detergent nie może zawierać stabilizatorów, alkoholu roślinnego ani oleju palmowego. Powinien być również wolny od fosforanów i hipoalergiczny.

Czy należy używać płynu do zmiękczania tkanin?

Środki zmiękczające tkaniny są szkodliwe dla środowiska, ale przede wszystkim, nie są również dobre dla wrażliwej skóry dziecka. Często zawierają alergeny.

Jeśli woda jest bardzo twarda, a rzeczy są zbyt szorstkie po praniu, możesz spróbować zastąpić płyn do zmiękczania tkanin octem. Do ostatniego płukania wlej ok. 150 ml destylowanego octu do przegródki na środek zmiękczający w pralce. Po wysuszeniu ubrania będą przyjemne w dotyku, a zapach octu nie będzie wyczuwalny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://lenaodniemowlakadoszkolniaka.pl/pol_m_Odziez-dziecieca-153.html.

Comments are closed.