Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że lampy i oświetlenie domu mają znaczenie nie tylko praktyczne, ale też wywierają olbrzymi wpływ na wygląd oraz odbiór pomieszczeń. Z tego względu stanowią istotną część stylistyki. Czy jednak warto inwestować w to, co jest akurat najmodniejsze?

Moda szybko się zmienia

Co prawda moda dotycząca aranżacji wnętrz raczej nie zmienia się tak szybko jak odzieżowa, ale jednak zwykle co kilka lat pojawiają się nowe trendy. Co to oznacza? To, że lampy i oświetlenie domu, które w danym momencie były supermodne, za krótki czas mogą już takie nie być.

Oczywiście nie dla wszystkich znaczenie ma to, by mieć w domu najmodniejszy wystrój, poza tym obecna moda ma to do siebie, że fakt, iż przedmioty są niemodne, nie oznacza już, że są”obciachowe”, jak to miało miejsce dawniej.

Co jednak w sytuacji, kiedy nowe trendy okażą się tak atrakcyjne, że zechce się je wdrożyć u siebie w domu? Lampy i inne źródła światła potrafią sporo kosztować, dlatego warto zastanowić się, czy chce się mieć je na dłużej, czy tylko na chwilę.

Warto zachować rozsądek

Wybierając lampy i oświetlenie domu, trzeba też pamiętać o tym, że nie wszystko, co jest modne, a nawet, co trafia w gust, musi pasować do danej aranżacji i innych warunków pomieszczeń. Przykład? Wielki, skrzący się od kryształów, imponujący żyrandol w stylu pałacowym na pewno wygląda pięknie, ale czy odnajdzie się w ciasnym i niezbyt wysokim pokoju w bloku? Na pewno nie.

Dotyczy to też lamp stojących, które zabierają wiele miejsca, zwłaszcza gdy są większe. Oczywiście wyglądają one pięknie, zdobią otoczenie i są bardzo praktyczne, jednak, mając mniejszą ilość miejsca, dobrze będzie zastanowić się, czy nie lepiej wykorzystać je w rozsądniejszy sposób.

Modne, ale czy wygodne?

Źródła światła muszą przy tym zapewniać nie tylko efektowny wygląd i cieszyć oczy, ale też zwyczajnie być wygodne w użytkowaniu. Z tego powodu wiele osób chętniej stawia na halogeny montowane w konkretnych miejscach niż wielkie lampy podłogowe.

Od lamp i innych źródeł oświetlenia domu trzeba też oczywiście oczekiwać optymalnego światła – rola użytkowa nie może być mniej ważna niż dekoracyjna. Lampa z efektownym ciemnym kloszem może wyglądać świetnie, ale czy na pewno zagwarantuje tyle światła, ile potrzeba?

Należy też zachować rozsądek przy kupowaniu wielu źródeł światła. Być może niektóre nie są potrzebne i nie będą nigdy użytkowane lub też będzie się je palić bez potrzeby – a oszczędność prądu jest ważna nie tylko ze względu na rachunki!

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Comments are closed.