Każda osoba jeżdżąca konno powinna zatroszczyć się o komfort nie tylko swój, ale i zwierzęcia. Żeby długie treningi nie były dla konia zbyt dużym obciążeniem, należy wyposażyć go w odpowiednie akcesoria i sprzęt. Jednym z podstawowych elementów ochronnych jest czaprak. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? Jaką spełnia on funkcję? Sprawdź!

Czaprak dla ochrony i komfortu termicznego

Czaprak na pierwszy rzut oka przypomina pled. Miękka podkładka nakładana na grzbiet konia ma ochronić obszar ciała znajdujący się bezpośrednio pod siodłem mogącym powodować bolesne otarcia i odparzenia. Ponadto, miękka tkanina wchłania nadmiar potu i odprowadza wilgoć, co zapewnia optymalną regulację cieplną podczas intensywnych treningów oraz pełni funkcję amortyzującą. Czaprak standardowo składa się z dwóch warstw: wewnętrznej wykonanej z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej oraz zewnętrznej (poliestrowej, bawełnianej lub z alcantary). Jego powierzchnia zazwyczaj jest pikowana, a obrzeża starannie wykończone elegancką lamówką. W sprzedaży znajdują się modele w wielu kolorach.

Rodzaje czapraków

Sklepy z profesjonalnym sprzętem i akcesoriami jeździeckimi oferują szeroki wybór czapraków o zróżnicowanej budowie. To, jaki model najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy głównie od typu siodła i stylu jazdy. Wśród dostępnych modeli wyróżnić możemy czapraki wszechstronne o prostokątnym kształcie, kwadratowe modele ujeżdżeniowe, skokowe o kształcie tzw. łezki, wszechstronne/skokowe, czapraki wszechstronne/ujeżdżeniowe czy westernowe. Każdy z nich charakteryzuje się określonym profilem i grubością.

 

 

Comments are closed.

https://hypothes.is/users/Babystuff https://beesafe.pl/porady/oplaty-na-a4/ https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/muslinowe-beciki-muslinowe/