Nietrzymanie moczu to dla wielu osób problem, który wiąże się z uczuciem wstydu i zażenowaniem. Panie i panowie, którzy zmagają się z tą przypadłością, krępują się nawet, aby zwrócić się o pomoc do lekarza. Tymczasem nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. W niektórych przypadkach wystarczy prosty zabieg laserowy, aby przywrócić komfort na długi czas.

Jakie są typy nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to problem, który dotyka nawet 10-12% społeczeństwa. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tej dolegliwości:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – najczęściej występujący typ, polegający na osłabieniu mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. W tym przypadku mocz wycieka bezwiednie z pęcherza przy wystąpieniu takich czynników, jak: wysiłek fizyczny, kaszel, kichanie, śmiech.
 • Nietrzymanie moczu z nagłym parciem – spowodowane nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Wiąże się z bardzo silną potrzebą natychmiastowego oddania moczu i zwykle w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu. Objawy odczuwane są nie tylko w dzień, ale również w nocy.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – dolegliwość spowodowana jest przeszkodą w odpływie moczu z nadmiernie wypełnionego pęcherza. Ten typ nietrzymania moczu dotyczy najczęściej mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym. Mocz stale lub okresowo bezwiednie wycieka w niewielkich ilościach.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Najczęstszym typem nietrzymania moczu, który można leczyć przy pomocy mało inwazyjnych zabiegów ginekologii estetycznej, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Problem ten pojawia się najczęściej w przypadku występowania:

 • ciąży i naturalnego porodu,
 • menopauzy lub okresu po menopauzie,
 • otyłości,
 • przewlekłego kaszlu,
 • chorób neurologicznych,
 • infekcji dróg moczowych,
 • cukrzycy,
 • chorób wieku starczego.

Jak radzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

W przypadku, gdy problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest nasilony, w pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie zachowawcze, np. ćwiczenia mięśni dna macicy. Jeśli wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się z menopauzą, pomocne może okazać się również odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Specjaliści medycyny estetycznej z Kliniki Miracki w Łodzi zwracają uwagę na zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, które w wielu przypadkach stanowią skuteczne rozwiązanie wysiłkowego nietrzymania moczu, zwłaszcza u pań po porodzie i w okresie menopauzy. Szczególną popularnością cieszą się terapie wykorzystujące nowoczesne lasery medyczne. Są to zabiegi, polegające na laserowym obkurczaniu pochwy, które przy okazji oddziałują na okolice cewki moczowej, wzmacniając ją i zapobiegając wyciekom moczu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowy zabieg na nietrzymanie moczu poprzedzony jest konsultacją, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań. Procedura powinna być wykonywana przez lekarza ginekologa. Laserowe obkurczanie pochwy polega na wprowadzeniu specjalnej głowicy do wnętrza pochwy i rozpoczęciu frakcjonowania światłem lasera. Głowica wędruje od ujścia szyjki macicy i wycofywana jest ruchem kołowym do ujścia pochwy.

Pierwsze efekty są odczuwalne już po pierwszym laserowym zabiegu, jednak chcąc uzyskać optymalne efekty leczenia, warto zdecydować się na kilka zabiegów, wykonywanych w miesięcznych odstępach czasu. Okres rekonwalescencji nie jest zbyt uciążliwy, choć wymaga ograniczenia swojej aktywności fizycznej i seksualnej przez mniej więcej tydzień od zabiegu.

W razie innych pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi

 

 

Comments are closed.