Wiosna coraz bardziej gości w naszym ogrodzie, a zieleniejące drzewa i krzewy ogłaszają nowy sezon prac. Nam jednak w głowach rozbrzmiewają jak mantra, powtarzalne myśli. Czym zaskoczyć krewnych, sąsiadów czy spacerujących przed naszym płotem przechodniów? Co nowego wprowadzić w naszych ogrodach co pozwoli cieszyć oczy w chwili relaksu? Odpowiedź zaś przyjdzie z Azji.

Banzai Bonsai

Bonsai, bo o tym zjawisku będzie mowa – to znana już od tysięcy lat w Chinach i Japonii sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów. Wszystko zaś się odbywa w odpowiednio dobranych do tego celu, ceramicznych naczyniach. Sekretem jaki pozwala zamknąć w małej formie piękno kryjbrozu jest cierpliwa, specyficzna pielęgnacja. To dlatego Bonsai to nie tylko ogrodnictwo. To sztuka sama w sobie. Do tego nie mniejszej klasy jak malarstwo czy rzeźba. Jednak żaden obraz nie wypełni pokoju wonią kwitnącej wiśni.

Drzewo sadzi dziadek, pielęgnuje je ojciec, a bonsai ma syn

To słowa starego chińskiego przysłowia, ukazują nam obraz, że do ostatecznego piękna jest długa droga. Złożony proces starannego przycinania, ograniczania korzeni czy umiejętna pielęgnacja, która uwzględni właściwości rośliny. Spokojnie. Niech nas to jednak nie odstrasza. Wiedza i praktyka dostępna ongiś tylko mnichom czy kapłanom, nie stanowi dzisiaj przeszkody w posiadaniu własnego Bonsai. Możemy z powodzeniem oszukać czas, kupując już kilkunastoletnie uformowane drzewo lub krzew. To pozwoli nam nie czekać, aż przeminie kilka pokoleń naszej rodziny i oddać się temu co najlepsze. Podziwianiu wielowiekowej tradycji zamykania przyrody w małej formie, a co najważniejsze subtelną w nią ingerencję. Pod naszą ręką zadziała magia Bonsai.

Sosna Bonsai

Jakie jednak drzewo dobrać do naszego ogrodu? Polska to nie Chiny czy Japonia. Nasz klimat europejski potrafi się różnić od tego w Azji. Najbardziej jednak cenione są w tej sztuce Bonsai drzewa długowieczne, a szczególnie iglaste. Rozwiązanie więc problemu doboru drzewa do naszego ogródka nie będzie takie trudne, gdyż nasz kraj słynie z gęstych lasów iglastych. Dlatego zamykamy teraz oczy i jakie drzewo staje nam przed oczami? Sosna. Tak, tak, kto z nas nie lubi przechadzać się borem sosnowym. Oddawać się eterycznej magii zapachu, jaki ma w sobie sosnowa żywica. Teraz możemy sami nadać kształt nieregularnej formie tego drzewa jaką wypracowały siły przyrody. Umieszczając sosnę bonsai w naszym ogródku, stanie się ona żywym przykładem stopniowego zwycięstwa harmonii nad siłami chaosu. Nie tylko to ożywi Twój ogród, zmieniając go w zjawiskowy obraz. Ożywi też twego ducha czyniąc życie prostym i kontemplacyjnym, niczym japoński poemat Haiku. Wszystko zwieńczy sosna bonsai. Zasługujesz na to Ty i Twój ogród!

Więcej informacji znajdziesz na stronie Sosna Bonsai.

Comments are closed.