Wielkopowierzchniowe elementy konstrukcji budowlanych są zwykle produkowane na dwa różne sposoby. Można je odlewać na miejscu, to jest w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej inwestycji, albo też w fabryce, jako prefabrykowane ściany betonowe. Te drugie mają istotną przewagę nad pierwszymi. Dlaczego?

Efektywniejsza kontrola jakości

Projektowanie i budowa prefabrykowanych ścian betonowych odbywa się w fabryce, a więc w miejscu, które jest do tego zadania idealnie dostosowane. W fabryce można skorzystać z szerokiego pakietu wsparcia ze strony kontroli jakości, a także z wielu nowoczesnych maszyn, które wykonają prefabrykat szybko i profesjonalnie. Niestety, nie można tego powiedzieć o lokalizacji, w której znajduje się budowana inwestycja.

Ważną zaletą prefabrykatów jest również to, że produkowane bezpośrednio na gruncie i to w idealnych warunkach. Dzięki temu łatwiej zabezpieczyć realizowany projekt. Efektem tej pracy jest wielkopowierzchniowy element prefabrykowany, który jest stabilny, odporny na przeciążenia i zdolny do znoszenia dużych obciążeń.

Ekonomia projektu

Zaletą prefabrykowanych ścian betonowych jest ich opłacalność wytwarzania. Ich technologia produkcji jest bardzo prosta i polega na zalaniu gotowej formy. Od razu trzeba zaznaczyć, że tą samą formę można zalać wielokrotnie, dzięki czemu gwałtownie spadają ceny wytworzenia pojedynczej ściany. Oczywiście ma to też przełożenie na szybkość realizacji projektu.

Naturalnie prefabrykat nie musi być kolejną, powtarzalną kopią poprzedniego modelu. W ten sposób można stworzyć zupełnie nowy model, którego kształt, postać i konstrukcja będzie uzależniona od wykorzystanej do jego odlania formy. Mimo to, koszt realizacji takiego projektu będzie i tak niższy, niż miałoby to miejsce w przypadku ściany tradycyjnie wylewanej na miejscu.

Dowolny sposób wykończenia

Cechą odróżniającą prefabrykowane ściany betonowe od alternatywnych rozwiązań konstrukcyjnych, jest możliwość zamówienia dowolnie wykończonego produktu. Prefabrykaty mogą być białe, szare lub też w kolorze wybranego przez klienta pigmentu. Zróżnicowana może być również tekstura ściany, która może być gładka, porowata lub wykończona ekskluzywnym tynkiem.

Podsumowując, prefabrykowane ściany betonowe to zupełnie nowe spojrzenie na technologię produkcji wielkopowierzchniowych elementów budowlanych. Na uwagę zasługuje również sposób ich wykończenia i to z uwzględnieniem otworów przeznaczonych na instalację wodną i elektryczną. Dzięki temu połączenie wszystkich elementów ze sobą trwa maksymalnie kilka dni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ściany betonowe z prfefabrykatu.

Comments are closed.